• HANGİ ZEYTİNYAĞI İYİDİR?

  “Erken hasat” en yüksek besleyiciliğe sahip

  Bu sınıflandırmadan biraz daha ayrı tutulması gereken bir diğer çeşit ise “erken hasat” zeytinyağıdır. Zeytinlerin koyu rengini almadan hemen önce genellikle Ekim ayında hasat edilmesi ile yapılmaktadır. Erken hasatlarda zeytin miktarı ile yağ miktarı doğru orantılı değildir. Aynı miktarda yağ için daha fazla zeytin kullanılmaktadır. Bu nedenle diğer tüm çeşitlere göre maliyeti yüksektir. Ancak besleyiciliği diğer yağlara göre çok daha yüksektir.

 • KALİTELİ YAĞ HANGİSİDİR?

  Aynı tarlanın sağlam zeytinlerinden, doğal yöntemlerle (herhangi bir karışım, enzim vs. eklenmeden ve ısıtılmadan) elde edilen saf zeytinyağı kalitelidir.

 • İYİ ZEYTİNYAĞINI NASIL BELİRLERİM?

  Kısa bir eğitimle herkes damak tadına uygun zeytinyağını belirlemeyi öğrenebilir. Kısaca; aromalarını tekrar koklamak isteyeceğiniz zeytinyağı sizin için iyi zeytinyağıdır. İyi zeytinyağını belirleyen, dil ve burnumuzla algılayabileceğimiz üç özellik: Aroma, Yakıcılık ve Burukluk’tur.

 • HER YIL AYNI LEZZETTE ZEYTİNYAĞINI NASIL BULABİLİRİM?

  Hüsnübey zeytinyağları damak tadınıza en uygun yağı kullanabilmeniz için farklı lezzetlerde üretilir. Her lezzet yukarıda belirtilen üç özelliği bünyesinde farklı yoğunluklarda barındırmaktadır.

 • ZEYTİNYAĞI BOZULUR MU?

  Koyu cam şişe ya da paslanmaz krom nikel teneke kutularda muhafaza edin

  Doğru zeytinyağı seçilip mutfağa geldiğinde muhafazasında da uyulması gereken bir takım kurallar bulunmaktadır. Zeytinyağını ışıktan, nemden, kokudan mümkün olduğunca uzak tutmak ve saklama ısısının değerlerini sabit hale getirmek önemlidir. Zeytinyağı en iyi koyu renk cam şişelerde veya paslanmaz krom nikel teneke kutularda muhafaza edilmelidir. Saklama ısısı bulundurduğumuz ortama göre 14-22 derece civarında olabilir. Unutulmamalıdır ki zeytinyağı hava ile uzun süreli temas ederse oksitlenme başlar yani yağ acılaşır ve bozulur. Bu nedenle kapakları mutlaka kapalı olmalıdır.

 • DENGELİ BESLENME İÇİN YILLIK NE KADAR ZEYTİNYAĞI TÜKETMELİYİZ?

  Vücudumuza gerekli bitkisel yağ miktarı günlük enerji ihtiyacımıza göre hesaplanır. Yetişkin bir insan için önerilen yıllık zeytinyağı tüketimi yaklaşık 10 litredir.

 • YEMEKLERDE ZEYTİNYAĞINI NASIL KULLANMALIYIM?

  Sadece zeytinyağlılar değil tüm yemeklerde zeytinyağı kullanabilirsiniz. Damak tadınıza göre eğer daha fazla aromalı bir tat istiyorsanız yemeği pişirirken az zeytinyağı koyun. Kısık ateşte pişirin. Daha sonra yemeğin üzerine çiğ zeytinyağını gezdirin.